Ara
  • okul.oncesi.aktivite

İlk Yardım - Yara Bandı

İlk yardım malzemelerinden olan yara bandına neden ihtiyaç duyulmuş ve neden icat edilmiştir?


Amerikalı Earle Dickson yapışkan yara bandını 1920 yılında icat etmiş Dickson, ameliyatlar için gazlı bez ve pansuman malzemesi üreten Johnson&Johnson adlı şirkette çalışıyormuş.Earle Dickson’ın karısı Josephine sakar bir insanmış ve sık sık parmaklarını kesikler ile yaralıyormuş. Earle de yaranın üzerine gazlı bez koyup yapışkan kumaş sargıyla pansuman yapıyormuş.Earle, yapışkanlı bir kumaş şeridin ortasına düzenli aralıklarla kare gazlı bez yerleştirmeye karar vermiş.Böylece, ihtiyacı olduğunda Josephine bu şeritten kesip kullanabilecekmiş.Earle fikrini patronuna anlatmış ve kısa bir süre sonra BAND-AID marka adıyla üretilmeye başlanmış.


Beyin fırtınası ile yara bandı neden ihtiyaç duyulmuş ve üretilmiştir fikrinden sonra çocuklarımızın seviyesine uygun sohbet ile yeni öğrenimler gerçekleştirildi. Her bir icadın bir ihtiyaç sonucu oluştuğu konuşuldu.


Tombik ayı serisinden “Tombik ayı kaybolunca” hikayesi ile Tombik ayının yaralarını bantlamak için rakamlar ile noktaları eşleştirdik. matematik etkinliğimiz ile yara bantlarını açıp yapıştırarak motor becerilerimizi destekledik.


Siyah fon kartonundaki kare şekli hakkında sohbet ettik. Kenar ve köşelerini inceleyip sınıfta ve çevremizde neler kareye benzer sohbet ettik. Yara bandı ile karemizin çizgilerini takip edebilmek adına bantlarınızı çıkartıp çizgilere yapıştırdık. Kareden neler yapabiliriz , sorusu ile karelerimizi bazılarımız bir robota, bazılarımız eve, insana, güneşe, kaplumbağaya dönüştürdü.14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, PreAct tarafından Wix.com ile kurulmuştur.